Obezita JE onemocnění. Trpíte jím i vy?

Když se řekne obezita, každý si představí Ameriku. Faktem ale je, že čím dál víc se obezita týká i Slováků.

Poslední průzkum týkající se obezity byl ze strany Úřadu pro veřejné zdravotnictví zrealizován v roce 2019. Výsledek šokoval možná veřejnost, ale zainteresovaných odborníků už dávno ne: na Slovensku byl zaznamenán výskyt nadváhy u až 35,6% obyvatelstva ve věku nad 15 let. Slovensko je na tom s obezitou dost špatně, v žebříčku výskytu obezity a nadváhy v zemích evropského regionu se nacházíme v první třetině.

Fakta o obezitě
Obezita je onemocnění. Léta se polemizovalo o tom, zda ji lze zařadit mezi nemoci, ale dnes je jasné, že jednoznačně ano. Obezita je chronické a progresivní onemocnění. Vzniká tehdy, když příjem energie je vyšší než její výdej. Je zde při tom několik vstupujících faktorů. Prvními jsou zvýšená chuť nebo požitek z konzumace, druhými neaktivní životní styl, ukončení kouření či psychologické faktory. Zásadní vliv mají také sedavý způsob života, nesprávné, nezdravé a nepravidelné stravování. Zajímavostí je, že přestože se hodně mluví o zdravém stravování, zdravé výživě, stále na ni málo dbáme.

Neméně důležitými vlivy jsou také hormonální poruchy, genetické predispozice, metabolické fatory a jiné.

Faktem je, že množství lidí trpících obezitou meziročně neustále roste, a to navzdory snaze o edukaci a usměrňování obyvatelstva v tomto směru.

Obezita je jen začátek
Obezitou to nikdy nekončí. Obézní člověk vždy trpí různými jinými obtížemi. Vždy. Pokud ne dnes, tak přijdou později. Náš organismus totiž není stavěný na zvládání tak nepřiměřené hmotnosti. Důsledky obezity dělíme do dvou skupin: metabolických a přímých mechanických.

Metabolickými důsledky jsou většinou problémy se srdcem (dyslipidemie, hypertenze, srdeční selhání), cukrovka 2. typu, onemocnění jater ap.

K přímým mechanickým účinkům patří spánková apnoe, chronická bolest zad či osteoartritida. Některé nové vědecké studie dokonce hovoří o tom, že obezita by mohla mít vliv i na onkologická onemocnění.

Obezita je zvýšená hmotnost člověka – omyl!
Spousta lidí si myslí, že obezita je zvýšenou hmotností člověka. Není to ovšem pravda, obezita je totiž zvýšeným množstvím tuku v organizmu, proto pokud s obezitou přijdete k lékaři, neřeší vaši váhu, ale množství vašeho tuku v těle. Pokud si chcete změřit, ať už obezitou trpíte, nebo ne, jděte na to proto přes obvod pasu. Vydělte si obvod pasu výškou a dostanete-li číslo menší než 0,5, je pravděpodobné, že obezita se vás netýká. V opačném případě byste se měli zamyslet nad návštěvou lékaře. Obecně můžeme říci, že obezitu představuje obvod pasu u mužů 94 a více cm au netěhotných žen 80 a více cm.

Healthy lifestyle concept. Dumbbell, bottle of water and healthy organic food on wooden table

Jak ji léčit?
Prvním krokem k léčbě je uvědomění si, že obezita je problém, který se možná týká také vás. Pokud si nejste jisti, změřte si obvod pasu a podívejte se opravdu přímo do očí – raději dnes než zítra. Množství lidí bojuje samo se sebou, stydí se přiznat si, že jejich nadváha je už problémem. Přitom často to není jejich přičiněním, často jde opravdu o problém genetický, metabolický ap. To ovšem neznamená, že se s ním nedá nic dělat, naopak, dá.

Co je při léčbě obezity určitě zapotřebí, to je lékař. Ten vás bude nejen pravidelně kontrolovat, jelikož obezitou je váš organismus výrazně zatížen, ale také vám nasadí správnou léčbu. Její součástí jsou kromě psychologických sezení, úpravě stravovacích návyků a změně životního stylu také léky. Všechny změny je třeba aplikovat zodpovědně, s pevnou vůlí a dlouhodobě. Pokud je obvod vašeho pasu větší, než by bylo žádoucí, obraťte se na svého lékaře, který vám doporučí co nejvhodnější postup. Určitě to ovšem nenechávejte na poslední chvíli. Již úbytek 13 % na hmotnosti člověka totiž snižuje riziko vzniku jiných zdravotních komplikací (cukrovky 2. typu o 39 %, dyslipidemie o 19 %, hypertenze o 17 %, chronických onemocnění ledvin o 11 %, astmatu o 12 % a spánkové apnoe o 34 % ).

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram