Topaz jako drahokam klenotů

Drahokamy a polodrahokamy se ve šperkařství a klenotnictví používají již celá staletí, u některých přírodních kamenů je ovšem opracování složitější a vyžaduje využití náročnějších technologií. 

Topaz zejména díky své tvrdosti a dobré opracovatelnosti, patří k drahokamům, které jsou pro výrobu vzácných a ozdobných prvků používány dlouhodobě, jedná se o jeden z nejdéle používaných šperkařských a klenotnických minerálů vůbec, který byl v minulosti často zaměňován s diamantech (zejména odrůdy v čiré barvě).

Topazy lze nalézt na klenotech po celém světě – oblíbený byl pro zdobení klenotů korunovačních (topazy nalezneme například na koruně britské královny, ale i na mnoha jiných).

Krystalická struktura umožňuje dorůstání velmi velkých kusů, které se dobře brousí do vysokého lesku. Největším broušeným kamenem na světě je právě topaz – jedná se žlutohnědý kámen El Dorado.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst jaká tajemství skrývá úplněk nebo jaké informace nám odhalí znamení zvěrokruhu.