Topaz jako drahokam klenotů

Drahokamy a polodrahokamy se ve šperkařství a klenotnictví používají již celá staletí, u některých přírodních kamenů je ovšem opracování složitější a vyžaduje využití náročnějších technologií. 

Topaz zejména díky své tvrdosti a dobré opracovatelnosti, patří k drahokamům, které jsou pro výrobu vzácných a ozdobných prvků používány dlouhodobě, jedná se o jeden z nejdéle používaných šperkařských a klenotnických minerálů vůbec, který byl v minulosti často zaměňován s diamantech (zejména odrůdy v čiré barvě).

Topazy lze nalézt na klenotech po celém světě – oblíbený byl pro zdobení klenotů korunovačních (topazy nalezneme například na koruně britské královny, ale i na mnoha jiných).

Krystalická struktura umožňuje dorůstání velmi velkých kusů, které se dobře brousí do vysokého lesku. Největším broušeným kamenem na světě je právě topaz – jedná se žlutohnědý kámen El Dorado.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst jaká tajemství skrývá úplněk nebo jaké informace nám odhalí znamení zvěrokruhu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram