Vysokoškolské rady: Jak efektivně využít čas na studium?

Předpokládejme, že jste zvládli time-management a překonali svou prokrastinaci . Sedíte za stolem, rozhodnutý začít. Nyní stojíte před další výzvou – jak efektivně využít svůj čas a dokončit tento úkol co nejdříve a přitom přinášet vynikající výsledky?

Zapomeňte na multitasking

Multi-tasking je mýtická schopnost zabývat se více úkoly současně. Někteří zaměstnavatelé oceňují multitasking jako velmi cennou dovednost, ale bylo prokázáno, že to není tak skvělé, jak to zní. Jistě, lidé jsou schopni řídit a mluvit současně nebo jíst a dívat se na televizi, ale nedělejte si zbytečné naděje – těmto věcem nedáte 100 %. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste jedli večeři při sledování Netflixu a nepamatujete si, jak jídlo chutnalo. Zapomeňte tedy na multitasking. Prostě to nejde.

Klíčem je jednobodové zaměření

To ve skutečnosti pochází z buddhistických meditací, které vás učí být plně přítomni, tady a teď. Dá se aplikovat opravdu na cokoliv. Zejména práci a studium. Pokud se skutečně soustředíte na svůj úkol a odstraníte všechny rušivé vlivy, nejenže skončíte mnohem rychleji, ale budete se také cítit lépe. Když pracujete na své eseji, pracujte na své eseji na 100 %. Nevolejte mámě ani neprocházejte sociální sítě. Pokud pracujete a jste neustále rozptýleni, úkol vám zabere dvakrát tolik času.

Pseudopráce vs skutečná práce

Cal Newport ve své knize How to Become a Straight-A Student tvrdí, že klíčové není, kolik hodin věnujete studiu. Klíčové je, jak se ten čas skutečně tráví. Své poznatky shrnuje do jednoduchého vzorce: vykonaná práce = strávený čas x intenzita soustředění .

Mělká práce trvá mnoho hodin, ale intenzita zaměření je velmi nízká. Jo, to je, když píšete esej a přitom děláte milion jiných věcí. Ale deset hodin nepozorné práce lze snadno zvládnout dvěma hodinami plného soustředění.

Jak dlouho se mozek dovede soustředit?

Naše schopnost skutečně se soustředit na úkoly se každou minutou snižuje. A pak je to nadobro pryč, ale to je úplně normální – tak náš mozek přirozeně funguje. Jsme si jisti, že jste to všichni zažili. Přijdete celý natěšený na přednášku se svým oblíbeným profesorem, ale po půl hodině nevyhnutelně začínáte ztrácet pozornost. V případě přednášek se můžete soustředit třeba hodinu a půl, protože je to spíše pasivní, ale zapomeňte na aktivní studium po tak dlouhou dobu.

Tip: Pokud bojujete s nedostatkem času, je zde ještě jedna možnost. Tou je vypracování podkladů bakalářské práce, případně v pozdější fázi i vypracování diplomové práce na zakázku. Vše anonymně, spolehlivě a od profesionálů v oboru!

Ve skutečnosti je naše schopnost opravdového soustředění ještě kratší než hodina na střední škole. Přesný počet je individuální, protože ho do určité míry můžete cvičit, ale většinou dokážeme být efektivní jen 20-25 minut. Poté to jde dramaticky dolů. To však neznamená, že to nemůžete využít ve svůj prospěch.

Když se začneme učit, prvních 10 minut jsme opravdu koncentrovaní. Všechno vnímáme a umíme klást správné otázky. Poté to začne ubývat, takže je prostě nereálné studovat dvě hodiny v kuse a myslet si, že je to dobrá metoda.

Co je technika Pomodoro?

Učit se jen 20 minut zní úžasně, ale pravděpodobně budete oponovat, že za tak krátkou dobu nemůžete všechno stihnout. A máte pravdu. Není to o tom se jen 20 minut učit a pak zbytek dne nic nedělat. Jde o pravidelné disciplinované přestávky. Zde je návod, jak tato technika funguje:

Nastavte časovač na 20-25 minut a během té doby se soustřeďte pouze na úkol. Když čas vyprší, udělejte si 5-10 minut pauzu. Postavte se, jděte na záchod, vypijte sklenici vody, hrajte si se svým mazlíčkem… cokoliv, co vás uvolní. Nedělejte činnosti, o kterých víte, že by vám zabraly déle než 10 minut, nebo místo toho budete dělat něco úplně jiného. Pokud jste pracovali na počítači, je lepší netrávit přestávku brouzdáním po internetu, protože váš mozek si neodpočine.

Nastavte časovač na další 20-25 minut a pokračujte ve svém úkolu. Pokud byla vaše přestávka skutečně jen 5-10 minut, neztratíte přehled o svém pokroku, ale i tak to vašemu mozku poskytne tolik potřebnou úlevu.

Opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba. Pokud je úkol příliš velký, můžete mít několik pomodoro sezení ráno a několik odpoledne s dlouhou přestávkou na oběd. Experimentujte s tím, co vám vyhovuje.

Nezapomeňte se odměnit, až budete mít den za sebou! Nyní můžete videohru hrát bez výčitek nebo se setkat se svými přáteli.

Technika pomodoro je mocný nástroj, jak zabránit ztrátě koncentrace. Pokud si vezmete 4 pomodoro sezení, na konci jste se stále učili dvě hodiny – stejně jako váš spolužák, který si nedělal přestávky. Kvalita vaší práce však bude mnohem vyšší než jejich a vy se budete cítit mnohem méně unavení

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram