Jak oddělit práci od domácích povinností? Vytvořte si vlastní kancelář.

Ať už jste na volné noze nebo vás do režimu home office přivedla aktuální společenská situace, jistě oceníte praktické a zároveň příjemné místo k práci.

Čím více času trávíte prací doma, tím více pozornosti i prostředků byste měli věnovat svému pracovnímu místu. Díky kvalitnímu vybavení se vám bude nejen lépe a komfortněji pracovat, ale pocítíte to také na svém zdraví. Už nebudete víc běhat z gauče k hrncům. Vlastní prostor vám dodá pocit jako ve skutečné práci a snáze si vymezíte čas na domácí či pracovní povinnosti.

Pracovní koutek
Pokud nemáte dostatek prostoru nebo z domova pracujete jen občas, řešením pro vás bude pracovní kout. Ať už bude umístěn v ložnici či obýváku, měl by ladit se zbytkem místnosti. Můžete zvolit pracovní dřevěný stůl, kombinaci masivu a lamina nebo provedení s kovovými nožkami, které působí vzdušně. Velikost stolu by měla odpovídat tomu, kolik prostoru na desce při práci potřebujete. Pokud si vystačíte jen s notebookem nebo zkrátka nemáte místo nazbyt, řešením pro vás budou menší stolky na laptop. Vejdou se do každého rohu či výklenku a neruší celkový dojem z interiéru. Většinou mají jen malý šuplík nebo žádný úložný prostor, proto je v případě potřeby možné přidat stylově odpovídající kontejner na kolečkách.

A portrait of a happy fashionable senior woman smiling for the camera while using a laptop at home.

Náš tip: Nejdůležitějším prvkem, který má zásadní vliv na zdraví i pohodu, je kvalitní židle. Pokud na ní netrávíte osm hodin denně pět dní v týdnu, můžete zvolit například designové sametové křesílko. V opačném případě se zaměřte především na ergonomii a vybírejte v kategorii pracovních židlí. Bývají sice robustnější, ale jen ony vám poskytnou dokonalý komfort při dlouhém sezení. Měly by být výškově nastavitelné, mít polohovatelnou opěrku zad, nejlépe z prodyšné textilie a ideální i opěrky rukou.

Samostatná pracovna
Máte-li na práci vyčleněnou samostatnou místnost, nemusíte se v ničem omezovat. Na prvním místě je rozhodně ergonomie a praktičnost stejně jako dostatek úložných prostor – v závislosti na tom, kolik toho k práci potřebujete. Nevadí, když zvolíte strohý, ale praktický kancelářský styl, protože to vše bude ukryto za dveřmi. Pokud se však budete cítit lépe v útulném prostředí, neváhejte i sem vnést prvky oblíbeného interiérového stylu, který převažuje ve zbytku domácnosti.